Aleksander Jurewicz „Samotnia”

Książka doskonała czyli „Samotnia” Aleksandra Jurewicza

Książka mistrza wrażliwej, lirycznej obserwacji rzeczywistości, gdzie ani przez moment nie idziemy tropem utartych schematów. Ta proza może być śmiało materiałem szkoleniowym na dobrych kursach twórczego pisania dla zaawansowanych. Jest także taką przestrzenią dla czytelnika, gdzie można doświadczyć tego, co w życiu najważniejsze. Miłość i śmierć, również uważność. W końcu, przenikająca wszystko wrażliwość, której w kontekście tej książki nie obawiam się nazwać doskonałą.

O autorze

Aleksander Jurewicz – poeta i prozaik urodzony w 1952 roku w Lidzie. Autor kilku tomików poetyckich m.in. Po drugiej stronie (1977), Nie strzelajcie do Beatlesów (1983), Dopóki jeszcze i inne wiersze (1991), powieści: W środku nocy (1980), Lida (1990, 1994, 2004, 2015), Pan Bóg nie słyszy głuchych (1995) , Prawdziwa ballada o miłości (2002) i Dzień przed końcem świata (2008), zbiorów felietonów: Życie i liryka (1998) oraz Popiół i wiatr (2005). Jest m.in. laureatem Nagrody Czesława Miłosza, Pomorskiej Nagrody Artystycznejnagrody bibliotekarzy „Pro libro legendo”. Był nominowany do literackiej nagrody Nike.

O książce:

Samotnia” Aleksandera Jurewicza jest książką wyjątkową. Z jednej strony są tu przepełnione liryzmem rozważania dotyczące przemijania i śmierci. Z drugiej próby obserwacji tego, co tak unikalne i wyjątkowe w świecie zewnętrznym. Takie połączenie powoduje, że powstało, coś, co w sposób niezwykły połączyło, głęboko wewnętrzne rozważania samego autora z na wskroś realistycznym ujęciem rzeczywistości w której żyje. Wszystko to spaja postawa duchowa Jurewicza. Można powiedzieć, że jest to właściwie postawa poety – filozofa, który przyglądając się sobie i światu stara się pamiętać o własnym człowieczeństwieTytuły rozdziałów tej książki ( „Życie i liryka” oraz „Popiół i wiatr”) wydają się to podkreślać.

W projekt wydania książki Aleksandra Jurewicza zaangażowali się przyjaciele.

Hugon Lasecki – polski malarz, rysownik, pedagog i poeta, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wielokrotnie nagradzany uczestnik wystaw zbiorowych i indywidualnych w kraju oraz za granicą. Jego prace malarskie oraz rysunki znajdują się w zbiorach ważniejszych polskich galerii i muzeów, a także w kolekcjach prywatnych. Wydał trzy tomy poezji.

Profesor Hugon Lasecki i jego córka Heloiza Lasecka-Giza obecna właścicielka obrazu ojca użyczyli nam obrazu pod tytułem „Chłopiec z lokomotywką” żeby dobrze oddać nastrój tekstu autora również w formie graficznej. Było to szczególne życzenie Aleksandra Jurewicza. Myśl, żeby książkę zilustrować grafiką, powstałą na podstawie tego obrazu, towarzyszyła mu już od dawna.

Mirosław Baka – znany aktor filmowy i teatralnych, przyjaciel autora „Samotni” zgodził się stworzyć z nami mini audiobook, czyli wersję audio jednego z rozdziałów książki. Panie Mirku z całego serca dziękujemy za mistrzowską, pod względem aktorskim, interpretację tekstu. Praca z Panem to przyjemność!

Chcieliśmy czegoś więcej:

Książka Olka, bo tak o nim mówimy w gronie znajomych i przyjaciół, zawsze miała w sobie coś więcej. Jego teksty zmuszają, żeby zastanowić się nad tym, co w życiu najważniejsze. Czasem trzeba się zastanowić dlaczego wydajemy takie, a nie inne książki. W tym przypadku wybór był prosty. Chcemy czegoś więcej. Tu również Olek podsunął pomysł. Nie chodzi tylko o świetna prozę. Trzeba tą książką coś zmienić na lepsze. To właśnie dlatego chcemy Was poprosić o pomoc. Chcemy dzięki tej książce pomóc tym, którzy się źle mają. Fundacja „Obudź nadzieję” pomaga niepełnosprawnym oraz dzieciom z domów dziecka wejść w dorosłe życie, usamodzielnić się. Przeczytaj proszę tę książkę. Wtedy zrozumiesz jak ważne są: pomoc, nadzieja i świadomość, że nie jesteś sam w trudnych momentach swojego życia.

Wszyscy w tym roku przekażemy 1 % swojego podatku Nadziei.

Zróbcie to z nami Kochani!

Dziękujemy za Wasze serce!

Aleksander Jurewicz i Wydawcy Millennium Publishers i Oficyny Wydawniczej Tysiąclecia.
FUNDACJA “OBUDŹ NADZIEJĘ”
ul. Siennicka 4/2
80-758 Gdańsk
Nr Konta BZ WBK: 32 1090 1098 0000 0001 1150 3215
KRS: 0000324403
NIP: 957 101 68 90
REGON: 220752988
dopisek: wpłata na wakacje dla dzieci z domu dziecka

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury